Hirtelen csecsemőhalál szindróma
Ez egy olyan jelenség, ami szerencsére nem túl gyakori, de mivel nincsen rá magyarázat ijesztő. Sok édesanya álmát nehezíti meg az állandó aggodalom, ezért fontos, hogy számba vegyük mit tudunk róla, mi az amit szülőként megtehetünk az elkerülése érdekében. Az ismereteket a gyermekgyógyászat 2003 júniusi különszáma alapján foglaltam össze:
A hirtelen csecsemőhalál szindróma /sudden infant death syndrome SIDS/ a leggyakoribb halálok csecsemőkorban.
A bölcsőhalál, vagy hirtelen csecsemőhalál, amikor a csecsemő úgy hal meg, hogy a halál okát a kórtörténet nem magyarázza és okát gondos patológiai vizsgálat sem képes magyarázni. 1975-ben nyilvánították hivatalos haláloknak. Váratlanul, alvás közben következik be. Leggyakrabban az1-4 hónap között, féléves kor után szórványosan előfordulhat egy éves korig.
Nem túl gyakori jelenség szerencsére: a 90-es évek első felében 1,5-2 ezrelék volt az előfordulási arány, napjainkra ez az arány 0,5-0,78-ra csökkent. Magyarországon ennél is jobb a helyzet: kb 3 eset jut 10 000 élve szülésre.
Nem lehet egyértelműen megmondani, hogy mi okozza, de a halálesetek vizsgálatánál az anamnézisben –kórelőzményben- gyakran előfordulnak bizonyos jelenségek:
Nem lehet egyértelműen megmondani, hogy mi okozza, de a halálesetek vizsgálatánál az anamnézisben –kórelőzményben- gyakran előfordulnak bizonyos jelenségek:
Ilyen veszélyeztető tényezők:
- a koraszülöttek aránya 20-24 %
- drogfogyasztó anyák gyermekei 15-25%-ban érintettek
- úgy tűnik, hogy a fiúk jobban érintetek: 2/3-1/3 arányban gyakrabban fordul elő a fiúk esetében
- olyan családoknál, ahol már fordult elő hasonló jelenség 11% a kockázat
- az esetek 10%-ban felsőlégúti megbetegedés előzi meg a halált
- dohányzó anyák gyermekeinél nagy a kockázat
- hason fektetésnél gyakrabban fordul elő mint a háton fektetett csecsemők esetében
Hogyan csökkenthető a bölcsőhalál kockázata:
Néhány jó tanács az orvosi fórumokról, amivel csökkenthető a kockázata ennek a borzasztó jelenségnek:
-Lehetőleg szoptasd a csecsemőt, szoptatott babáknál kisebb a SIDS kockázata
- Ne dohányozz terhesség és szoptatás alatt. Ugye azt már mondani se kell, hogy kábítószert se fogyassz!!!
- Ne hagyd, hogy a csecsemőt füst érje.
- Háton altasd babádat. Kutatások szerint ez a fektetési mód csökkenti leginkább a bölcsőhalál kockázatát.
- Védd a túlmelegedéstől: ne legyen túl melegen felöltöztetve, sem betakarva. A szoba hőmérsékletének is elég 21 fok.
- Fektesd külön ágyba, de a szülői hálóban legalább hat hónapos koráig
- A matraca lehetőleg kemény legyen.
- Lehetőleg ne aludj egy ágyban vele, de különösen ne akkor, ha nagyon fáradt vagy, dohányoztál, alkoholt fogyasztottál, vagy álmosító gyógyszert vettél be
- Ha a baba nem érzi magát jól, megváltozik a viselkedése azonnal hívj orvost.
Hogy álmod nyugodtabb legyen nézz körül légzésfigyelő készülékek között:http://babafigyelő.hu/termekek.htm#3 Kötőhártya-gyulladás
Ez a jelenség igen gyakori a babáknál. Ezért kerestem ki a meghatározását, kezelésének jellemzőit.( Goebel-Glöckler: a nagy gyermek-kalauz Bp 1994 alapján)
A kötőhártya:azaz a szemfehérjét és a szemhéj belső oldalát fedőnyálkahártya bevörösödése, gyulladása. Fénykerüléssel, idegen test érzettel esetleg viszketéssel jár. Fájni nem nagyon fáj. Keletkezésének számos oka lehet: hideg szél, allergia,fertőzés Jellemzői: egy vagy kétoldali vörösség, váladékozás, gennyesedés, könnycsorgás.
Kezelésében mindenekelőtt kérd ki orvosod, védőnőd tanácsát. Otthoni ápolásban segít a tiszta langyos vízzel történő borogatás. (Nem kamillával, mert ingerlő szemcsék úszkálhatnak benne ami allergia veszélyét hordozzák) Segíthet a homeopátiás szemcsepp is. Saját tapasztalatom: anyatej csepegtetése a gyulladt szembe segít enyhíteni a panaszokat!!!
Újszülötteknél az orrüreghez húzódó könnycsatorna gyakran hónapokig letapadva marad. Ezek a veleszületett letapadások a az ok nélküli könnyezésről és az orr felőli szemszögletből kicsorduló gennycseppről ismerhetők fel. Ebben az esetben a könnycsatorna tájékának tiszta kisujjal történő masszírozgatása segít. Ritkán kell szemésznek vékony szondával átjárhatóvá tenni a járatot
Fogzási fájdalom
Vannak kisbabák, akiket nem visel meg a fogzás, de nagyon sokuknak igen nagy küzdelem mégis az első fogacskák kibújása. A fogak előtörését ugyanis gyakran kíséri láz, nyugtalanság, étvágytalanság, kipirult arc.
Hogyan ismerhető fel? Jellemző a nyálkahártyaél elmosódottsága, kis duzzanat, pír, vagy akár a fogak áttetszése.
Már a születés előtt is megvannak a babák tejfogai, valamint néhány csontfog, csakhogy még az állkapocsban. A születés után, körülbelül fél éves korban megkezdődik a harc, hogy a 20 tejfog utat törjön magának. A fogak előtörése változó, vannak kisbabák, akik korábban, és vannak, akik csak 1 év után kezdenek el fogzani.
A fogak leggyakrabban a következő betűrend szerint tűnnek elő, de ettől eltérő is lehet (az enyémek is mást produkáltak):
G E F C B B C F E G
G E F D A A D F E G
A fogzási időszakban, akár a fájdalomról való elterelés érdekében, akár fájdalom-űzőként is szolgálhat a szikkadt kenyér, a hideg kanál, a speciális rágókák. Masszírozhatjuk a kicsik fogínyét, enyhíthetjük a duzzanatot kamilla- és zsályateával. Jó szolgálatot tehet a homeopátiás golyócskák közül a camomilla.