üdvözlünk!

Ezen a fórumon babafigyelőbe invitálunk téged. Szeretnénk információkat, praktikákat, hasznos ismereteket megosztani veled e témakörben. Azért, hogy kiegyensúlyozott, boldog legyen számodra ez az értékes idő.

Ugyanakkor arra kérünk, hogy ismereteiddel, tapasztalataiddal te is járulj hozzá ennek az oldalnak a szerkesztéséhez. Ha van olyan téma amiről szívesen olvasnál bővebben, vagy tapasztaltál olyat amiről úgy gondolod mások számára is hasznos lehet kérlek írj!

mamatens- szülési fájdalomcsillapítás

A SZÜLÉSI FÁJDALMAK KEZELÉSE MAMATENS KÉSZÜLÉKKEL
A  tens elmélete
A TENS egy mozaikszó: transcutaneous electrical nerve stimulation. A bőrön keresztül történő idegi ingerlést jelent.
Az elektromosságot még nem ismerték, de már végeztek elektroterápiás kezeléseket. A római császárság idejében Claudius császár uralkodása alatt a fürdőmedencébe bénult gyermekek mellé elektromos halakat helyeztek, és ezek áramütésétől várták a bénulások oldódását, javulását. A kezelésekhez háromféle halat, elektromos harcsát, zsibbasztó ráját és elektromos angolnát használtak.Az elektromos kezelések modernkori változatát Melzack és Wall orvostudósok dolgozták ki a hatvanas évek elején.
A fájdalomérzés az agyban tudatosul. A fájdalomingereket az agyba az idegvégződések az idegpályákon keresztül juttatják el, nagyon bonyolult áttételeken keresztül. Melzack és Wall megállapították, hogy a gerincvelő hátsó szarvában lévő vastag idegrostok egy 144 Hz-es frekvenciájú hullámmal nagyon jól ingerelhetők a bőrön keresztül. Ezek az idegrostok fogadják a perifériákról érkező fájdalomingereket. Ezek feladata ezt megszűrve az ingert az agyba továbbítani. A külső ingerlés hatására ezek az idegrostok egy "telítettségi" állapotba kerülnek, tehát nem tudják fogadni a perifériákról érkező fájdalomingereket. Mintegy bezárják előttük a kaput, s így az agyba nem továbbítanak fájdalomingert. Ezáltal megszűnik a fájdalomérzet.
Ma az az elfogadott álláspont, hogy az egyén fájdalomtűrő képessége attól függ, mennyi az endorfin termelése. Ez a hormon a szervezet saját fájdalomcsillapítója. Nemcsak fájdalmat csillapít, de jutalmaz is. (Ennek is köszönhető, hogy a szülés a fájdalom ellenére boldogságot okoz) A tens kedvező hatása, legalábbis részben az agyban történő endorfin felszabadulás stimulálása révén jön létre. A fájdalomcsillapítók gyakori alkalmazása gátolja a szervezet endorfin termelő képességét. Szemben a tens készülékek hatásával, ami kifejezetten elősegíti a termelődését

A mamatens készülék használata

Ez egy olyan tens készülék, amit kifejezetten a szülési fájdalmak kezelésére fejlesztettek ki.
Maga a szerkezet könnyű, lehet vele mozogni, ami a vajódás időszaka alatt fontos szempont. Tartozik hozzá egy övcsipesz és egy könnyen oldódó nyakpánt. Ezek is a mobilitás biztonságát szolgálják.
A működtetés megkezdése előtt négy elektródát kell elhelyezni a hátra. Sohasem a hasra! Az első elektródapár a melltartóvonal alá, a második közvetlenül a popsi fölé kell hogy kerüljön a gerincoszlop két oldalára. Ezek azok a pontok, ahol a méh felől érkező érző idegpályák belépnek a gerinccsatornába.
 A mamatens kezelése könnyen elsajátítható. Lehetővé teszi, hogy a szülő mama maga irányíthassa a fájdalomérzet függvényében a fájdalomcsillapítást.
Három program biztosítja a lehetőséget, hogy a fájdalom típusának megfelelően váltogatható legyen az üzemmód, az intenzitási szint.
Az A program a méhszáj tágulásának kezdetekor nyújthat segítséget. Serkenti az endorfinok felszabadulását, enyhén nyugtató hatású. A1 üzemmód a fájások között, A2 üzemmód a fájások során nyújt segítséget. A vajúdó nő egy gombnyomással váltogathat az üzemmódok között. Az elektromos impulzusok erőségét is lehet változtatni.(15 intenzitási szintje van)
A fájások erősödésével már nem nyújt elegendő segítséget az A program ekkor a programválasztó gomb segítségével válthatunk a következő fokozatra. Hogy mikor következik el ez a pont, az mindenkinél egyéni. Ebben a programban is két üzemmód van: fájások között B1, fájások során B2. Ha jön a fájás, csak egy gombnyomás…Itt az előzőektől kissé eltérő jellegű stimulációval találkozhat a mama( enyhén bizsergő érzés)
Közvetlenül a kitolási szakaszt megelőzően annyira megerősödhetnek a fájások, hogy a mama úgy érezheti, hogy már a B program sem nyújt elegendő segítséget. Ekkor lehet váltani a harmadik programfázisra. A C1 üzemmódban beállított kellemes intenzitás szint a C2 üzemmódban addig emelkedik, amíg a gombot lenyomva tartjuk

Az elektródák felhelyezése:
A működtetés megkezdése előtt négy elektródát kell elhelyezni a hátra. Sohasem a hasra! Az első elektródapár a melltartóvonal alá, a második közvetlenül a popsi fölé kell hogy kerüljön a gerincoszlop két oldalára. Ezek azok a pontok, ahol a méh felől érkező érző idegpályák belépnek a gerinccsatornába. Felhelyezés előtt érdemes előbb nedves, majd száraz ruhával megtisztítani a bőrt, mivel az elhalt hámsejtek befolyásolhatják az eredményességét. A felhelyezésről nézd meg a videót:

Mikor nem használható?

-a terhesség első 26 hetében
-a hason a terhesség és a szülés teljes időtartama alatt
-ha beépített szívritmus szabályozód (peacemaker-ed) van
-Ha szívritmus problémád van/volt
-ha akut lázas problémád van
-ha fertőző betegségben vagy daganatos megbetegedésben szenvedsz
-vezetés, vagy biciglizés vagy más gép működtetése közben
-ha epilepsziában szenvedsz be kell szerezni a kezelőorvos teljes körű jóváhagyását, mielőtt használni kezdenéd a készüléket

Bérlési rendszer :
A készülék bérlési rendszerben érhető el. A bérlet időtartama 5 hét. Érdemes a 37. héten bérelni a készüléket. A bérlet ára 12 000Ft.  A csomag tartalmazza a tens készüléket, nyakpántot és övcsipeszt, használati utasítást, teljesen új elektródákat és elemeket