Most egy olyan témát választottam, amitől magam is kétségbe estem, kapkodtam fűhöz fához: a lányomnak koszmója van. Olyan az elnevezése, mintha az az ápoltságára utalna. Pedig dehogy!! Azután jöttek a jótanácsok, de mintha ez nekünk csak jobban ártott volna, a baj elhatalmasodott rajtunk. Nagyon kétségbe ejtő volt, de üzenem mindenkinek aki ezzel szembe találja magát: elmúlik!!
Mindezek miatt próbálom csokorba szedni a tapasztalatokat, ismereteket, javallatokat azzal, hogy mindez korántsem szentírás, sőt néhány helyen ellentmondásos. Ezért arra biztatok mindenkit ossza meg velünk a tapasztalatát, ötletét, véleményét ha van ezzel kapcsolatban!
A koszmó sárgásbarna színű, vastag pörkös felrakódás a hajas fejbőrön, amely a rossz vérkeringés miatt alakul ki elhalt hámsejtekből és a bőrmirigyek faggyújából. Ha a csecsemőnek kiterjedt koszmója van, amely egészen a homlokáig és a szemöldökéig is lehúzódhat A szakirodalom szerint fél éves kor táján enyhülnek a tünetek, de elhúzódhat egy éves korig. ( nálunk még két évesen is jelen volt!)
És most az ápolásáról:
Azt tanácsolják néhány helyen, hogy a megelőzés érdekében naponta mossuk meg a csecsemő fejét és puha kefével dörzsöljük meg mindkét irányból a hajas fejbőrt. Ezzel ellentétben én azt tapasztaltam, hogy a gyakori hajmosás jelentősen szárítja a fejbőrt ami inkább csak kedvez a kialakulásának. Az első gyermekünknek naponta mostam a haját- vastagon koszmós volt.A harmadiknak már kis túlzással csak akkor, amikor eszembe jut- neki nincs e csúnya jelensége.
Ha már kialakult a legtöbb helyen azt tanácsolják, hogy olajos vattával kenjük be a baba fejét, hagyjuk hogy jól beszívja így felázik a lerakódás és könnyen eltávolítható lesz puha kefével. Kétségtelen, hogy segített felpuhítani, de én továbbra is úgy éreztem, hogy ez az eljárás csak fokozta a lerakódások tömegét. Valószínűleg azért- így utólag megtudtam- mert az olaj eltömíti a pórusokat ezzel akadályozza a bőrlégzést. Ezért ha nem jön be ez az eljárás próbálkozhatsz körömvirágos kenőccsel, vagy kamillás borogatással. Nekünk ez utóbbi segített valamelyest: kamillás vattát tettem borogatásként a fejbőrre: ez is felpuhította.
A puhítás után jöhet a kapargatás. Ismét ellentmodás: egyes vélemények szerint el kell távolítani a lerakódást, majd máshelyütt az olvasható ne kaparjuk, mert a még nagyon érzékeny hajhagymák megsérülhetnek. Mi szorgalmasan szedegettük a lerakódásokat, az alóla előbukkanó vörös érzékeny fejbőr nagyon ijesztő látvány volt. Mindezeket túléltük, kinőttük. Ma már nincs nyoma a koszmónak és szép szöszke haj is maradt!
Összefoglalva az én tanácsom: nem túl gyakori hajmosás, a már megjelent koszmó felpuhítása valamivel, majd gyengéd dörzsölés kendővel, vagy puhább kefével. Sok sikert!
Nekünk a Babe koszmó samponja jött be. Igaz, hogy nem volt olcsó (2000 Ft), de még a lányomnak vettük és azóta a kisfiam is ugyanazt a flakont használja. Nem ezt használjuk rendszeresen, csak, ha megjelenik a koszmó akkor mossuk meg 2-3 szor a buksit vele. Kicsit rajta kell hagyni, nagyon szépen fellazítja a koszmót azután én a legpuhább baba fogkefével fésülöm le a maradékot. 1-2 nap múlva megismétlem, ha maradt még valami rajta, azután visszatérünk a rendes samponra.
VálaszTörlésNekünk is a Babe koszmó elleni samponja vált be. Előtte hiába olajoztam és fésülgettem hajkefével a kisfiam fejbőrét, nem használt. Aztán megvettem a gyógyszertárban ezt a sampont. Már az első használat után látszott a javulás és 3-4 hajmosás után végleg eltűnt. Igaz, hogy drága, de megéri megvenni!
VálaszTörlés