Legjobb mellszívó a baba, de természetesen vannak esetek amikor a fejés szükséges a maradék tej leszívásához, vagy mert akadályoztatva vagyunk a szoptatásban.
Mint ahogyan a kézi fejést a úgy a gépi fejést is lehet hogy tanulnunk kell, nem biztos, hogy elsőre sok tejet sikerül lefejni a segítségével. De senki ne adja fel elsőre! Sokat segíthetnek a tejtermelés fokozásában, maradék tej lefejésében.
A gépi fejés alapszabálya:
- a mellszívó a személyes használatra szánt termék. Nem érdemes használtan vásárolni. A kölcsönözhető termékek esetében is higiéniai szempontból meg kell vásárolni egy alapkészletet.
- Minden alkalommal mielőtt a szívófejhez és a többi alkatrészhez nyúlnánk alapos kézmosással fokozzuk a biztonságot.
- minden esetben be kell tartani a használati utasításban leírtakat a kezelésre és a fertőtlenítésre vonatkozóan.
- A hatékony fejés gyakorlást igényel ezt vedd figyelembe
- Válassz olyan szívófejet, amelyik megfelelően illeszkedik a melledhez.
A szívófej tölcsért követő részét, amibe belenyúlik a mellbimbó bimbócsatornának nevezzük.
A bimbócsatornának elég szorosan kell körbevennie a mellbimbót, de elég helynek kell maradnia arra, hogy a bimbócsatorna ne dörzsölje a mellbimbót. A mellbimbónak a csatorna közepén kell elhelyezkednie. Választhatsz a te saját méretednek megfelelő speciális szívófejet.
- Kutatási eredmények szerint a legrövidebb idő alatt a legtöbb tejet a "Maximális komfort vákuum" szinttel tudod lefejni. Ezt a szintet úgy tudod beállítani, hogy minimális szíváserősségről fokozatosan növeled a vákuumot addig, amíg nem érzel fájdalmat, majd csökkentsd annyira, hogy éppen ne érezz fájdalmat Ez a "Maximális komfort vákuum". Értéke a fejés során változhat.
- Nedvesítsd be a mellszívó szívófejét, hogy jobban zárjon
- Egyszerre két mellből is fejhetsz kétfejes mellszívó készülékkel. Ha kétfejes mellszívó készülékkel fejsz, jelentősen csökkenhet a fejési idő (10-15 percre vagy kevesebbre) és ekkor a prolaktin szint is magasabb lesz, tehát azonos idő alatt több tej termelődhet. Ha egyszerre egy mellből fejsz, váltogasd többször is a melleket.
- A fejésnek nem szabad fájdalmasnak lennie. Fájdalom esetén azonnal hagyd abba a fejést és kérj tanácsot szoptatási szakembertől. Ne kockáztasd az érzékeny mellszövet sérülését nem megfelelő mellszívó használatával.
A Medela mellszívók maximális vákuumszintje 250 Hgmm. A túlságosan nagy vákuum a mell érzékeny szerkezetének maradandó károsodását okozhatja.
Fontos tudni, hogy a mellszívó a tejleadó reflex során felszabaduló tejet képes összegyűjteni. Ezért fontos a hormonokat serkenteni, a tejleadás fokozásának érdekében.
- Mint azt már tudod ennek a reflexnek nagy ellensége a stressz! Így hát kerüld!
- Ne gondolj arra, hogy mennyi tej kerül tejgyűjtőbe. Csak dőlj hátra és fejj!
- Teremts nyugodt környezetet a fejéshez
- Lélegezz mélyeket, izmaidat lazítsd el, válladat engedd le.
- Próbálkozz megnyugtató tevékenységgel, ami téged megnyugtat.
- Körkörös masszírozással, a mellek fésűszerű mozdulattal való simításával serkentheted a folyamatot
- nézegetheted a babát, vagy ha nincs melletted akkor a fényképét.
- szagolgathatod a ruhadarabját (bármennyire furcsán hangzik sokat segíthet!)
- Vizualizálhatod a folyamatot :
- ahogyan kilövell a tej
- vagy a jövőt (babádat nagyobb korában)- hisz érte teszed
- vagy valamilyen metaforában (pl egy kút amiből árad a folyadék)- az agy szereti a metaforákat
Meddig fejjek?
Ez természetesen nagyon egyéni mindenkinél. Csak irány mutatásként kövesd a kézi fejésnél leírtakat. (Fejést követően a mell masszírozása és simítása, majd megint fejés és simítás, masszírozás stb.)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése